Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Obtinere Fonduri Europene pentru Cabinet Stomatologic
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Obtinere Fonduri Europene pentru Cabinet Stomatologic

Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot accesa fonduri europene pentru deschiderea unui cabinet stomatologic. Detin apartamentul in care se va desfasura activitatea, dar problema ar fi aparatura deoarece as dori ca tehnica dentara sa fie realizata cu unitate CAD/CAM, si este destul de costisitoare o astfel de investitie (>50.000e). Intrebarea mea ar fi daca exista vreo posibilitate de a accesa in vreun fel fonduri europene, care sa-mi acopere macar 50% din investitie. Mentionez ca eu am 26 ani.
Va multumesc!
buna ziua,nputeti primi fonduri europene ,dar pentru a va da mai multe detalii am nevoie de date: aveti IMM sau CMI,va desfasurati activitatea in mediul rural sau urban?
Buna ziua,
Detin CMI si imi desfasor activitatea in mediul urban. Multumesc pentru raspuns!
Cel putin pe programele din exercitiul 2007-2013, forma de organizare CMI nu putea sa obtina finantare. Singura linie de finantare pentru cabinete medicale - la oras - era prin DMI 4.3 al POR, unde se finantau numai "societatile comerciale". Sunt curios care va fi acum exprimarea, dat fiind ca notiunea de societate comerciale nu mai exista.

Se mai putea finanta un cabinet medical si prin programul national care acorda ajutoare "de minimis", dar nici acolo forma CMI nu era acceptata. Oricum este un program inchis pentru depunere - acum e perioada de implementare.

Pe programele nationale mai mici (START si altele) nu ma pricep.
Programele nationale nu finanteaza DMI ci doar IMM debutant sau cu vechime.