Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Procedura inregistrare productie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Procedura inregistrare productie

Am o intreprindere, producator de imitatii de bijuterii.
Emit nota de receptie (pt.achizitii de materii prime) cu pretul de achizitie, dupa aceea fac bon de consum (cu pret de achizitie) , dupa comsumare fac un raport de productie si dupa aceea fac inca o nota de receptie (recetia produselor finite )cu pretul cu amanuntul pentru ca le vand targuri si piete. Ulterior fac un raport periodic de gestiune (dar numai produsele finite apare in raport de gestiune).

Procedura asta e corect? Nu avem evidenta stocul materiilor prime. Cum evidentiez stocul materiilor prime?

imike, utilizator
Buna ziua,

Procedura e corecta.
1. Achizitie materie prima - ducument de intrare factura ( borderou achizitie) si NIR - pret achizitie
2. Consum materie prima pentru obtinere produse finite - bon de consum ( materia prima la pret de achizitie)
3 Obtinerea produselor finite - raport de productie la costul de productie
4. Receptia produselor finite - NIR la pret de vanzare
5.Produsele finite ramase in stoc - raport de gestiune la pret de vanzare

Daca ne reintoarcem la pasii 1 si 2 vedem ca exista posibilitatea ca nu toate materiile prime achizitionate sa fi fost folosite la obtinerea produselor finite, atunci pentru diferenta de materii prime neprelucrate sa se faca un stoc macar la fiecare sfarsit de luna ( daca sunteti o intreprindere mai micuta)
Multumesc foarte mult!

Cu legatura stocul materiilor prime, deci fac inca un raport de gestiune cu mentinerea gestiunea materiilor prime? (pentru evidenta stocului valoric materiilor prime) Corect asa?
Nu faceti raport de gestiune pentru materii prime.
Faceti doar un stoc al materiilor prime ( asa sa se cheme raportul)
Imi cer scuze dar nu inteleg.

Deci fac un formular (raport) simplu cu mana? si scriem diferenta intre receptie si bon de consum la un moment dat ? (stoc valoric ,in cazul nostru lunar)
Dupa intocmire NIR la materiile prime, faceti fisa de magazie (cod 14-3-8)pentru fiecare materie prima. La intrari treceti NIR iar la iesiri bonurile de consum. In acest mod materiile prime neutilizate raman in stoc.Aceasta este metoda cantitativ-valorica de conducere a contabilitatii analitice a materiilor prime.