Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

Am o intrebare legata de calculul indemnizatiei pt crestere copil. Am realizat in ultimele 12 luni un total net de 22334 lei. Am optat pentru a sta un an acasa. Si alocatia pentru copul este alta treaba? Multumesc!
george-neagu, moderator
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) va fi de 22334 : 12 = 1861 lei/luna.

2. Alocatia de stat pentru copii se plateste separat incepand cu luna urmatoare aceleia in care s-a nascut copilul si este de 200 lei lunar pana iplineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
Nu se calculeaza doar 85% din cei 1861 lei? Multumesc!
Asa este, am uita sa inmultesc rezultatul cu 85%. Scuze!