avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil

Am o intrebare legata de calculul indemnizatiei pt crestere copil. Am realizat in ultimele 12 luni un total net de 22334 lei. Am optat pentru a sta un an acasa. Si alocatia pentru copul este alta treaba? Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 19 August 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:23, 20 August 2014
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) va fi de 22334 : 12 = 1861 lei/luna.

2. Alocatia de stat pentru copii se plateste separat incepand cu luna urmatoare aceleia in care s-a nascut copilul si este de 200 lei lunar pana iplineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
Nu se calculeaza doar 85% din cei 1861 lei? Multumesc!
Asa este, am uita sa inmultesc rezultatul cu 85%. Scuze!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copil d_andreeea2002 d_andreeea2002 Doresc sa stiu cum se face plata alocatiei pentru copil, si anume: se face pe luna in curs, sau pe luna anterioara, (la fel ca si salariul)? Iar a doua ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc in cazul pfi echinococuta echinococuta Buna ziua, Apelez din nou la capacitatea dvs. de a lamuri lucrurile pe intelesul tuturor. Sunt curioasa daca exista diferente la acordarea indemnizatiei in ... (vezi toată discuția)
In legatura cu indemnizatia pt. cresterea copilului bianca009 bianca009 Buna ziua din decembrie 2013 fac un an de cand m am angajat. Salariul meu brut este 1000 ron si ma intereseaza cum trebuie sa procedez daca vreau sa fac un ... (vezi toată discuția)