Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Doresc sa stiu cum se face plata alocatiei pentru copil, si anume: se face pe luna in curs, sau pe luna anterioara, (la fel ca si salariul)?
Iar a doua nelamurire ar fi: alocatia se plateste lunar pana la plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, sau se suspenda pana la aprobarea acesteia, dupa care se vireaza impreuna?
Multumesc.
1. Alocatia de stat pentru copii nu are legatura cu indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Alocatia de stat se plateste indiferent ca beneficiati sau nu de indemnizatia pentru CCC sau ca beneficiati sau nu de alte venituri.

3. Alocatia de stat pentru copii se acorda incepand cu luna urmatoare aceleia in care s-a nascut copilul si se plateste in fiecare luna pentru luna precedenta.

4. Cat timp beneficiati de indemnizatie pentru CCC aceasta se cumuleaza cu alocatia de stat pentru copiil.

5. Alocatia de stat pentru copii este de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.