Forum Discuţii diverse Cultură generală Conjugarea corecta : eu creez, creaza-ti un site, etc.
Discuție deschisă în Cultură generală

Conjugarea corecta : eu creez, creaza-ti un site, etc.

La serviciu ne-am lovit de o problema (de exprimare) la un text si nu am gasit care este exprimarea corecta legata de conjugarea verbului din titlu, daca este corect sau incorect : eu creez, crează-ţi propria afacere, creîndu-şi propria afacere, etc.
Indicativ prezent

eu creez

tu creezi

el/ea creează

noi creăm

voi creați

ei/ele creează

Ma intreb de ce ati pus intrebarea asta aici , v-ati adus aminte ca pe vremuri sa dadea admitere la drept din gramatica limbii romane?
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Corect: eu creez, creeaza-ti, la gerunziu creand.

Vedeti

[ link extern ]

si
[ link extern ]
ana-cer, moderator
prodiamant a scris:

Ma intreb de ce ati pus intrebarea asta aici

De ce nu?

sivio, exista o metoda de a va asigura ca nu gresiti niciodata cand folositi forme ale verbului a crea: va ganditi la verbul a lucra.

Un articol foarte util si amuzant (ceea ce face intotdeauna invatarea mai usoara) care explica perfect gasiti aici:
[ link extern ] /
Copii, noi spunem şi scriem creezi, da? Să ne-aducem aminte: a crea se conjugă ca a lucra:
infinitiv:
a lucr+a, deci a cre+a

prezent:
lucr+ez, deci cre+ez
lucr+ezi, deci cre+ezi
lucr+ează, deci cre+ează
lucr+ăm, deci cre+ăm
lucr+aţi, deci cre+aţi
lucr+ează, deci cre+ează

perfect compus:
am lucr+at, deci am cre+at

imperfect
lucr+am, deci cre+am
lucr+ai, deci cre+ai
lucr+a, deci cre+a
lucr+am, deci cre+am
lucr+aţi, deci cre+aţi
lucr+au, deci cre+au

Bonus:
lucr+are, deci cre+are

S-aude până-n fundu’ clasei?

Sau de-a gata aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
Ares-3, moderator