avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila incasare in numele unei societati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila incasare in numele unei societati

Am incasat o suma dintr-un cont de persoana fizica in numele unei societati, prin virament bancar.
Ulterior mi-a cerut chitanta ca sa -si poata recupera banii de la societate.
Care e monografia contabila?
Ma gandeam 5121=462 Persoana fizica
Apoi 5311=4111 persoana juridical
Dar imi incarc casa cu niste bani pe care nu I-am incasat prin casa.
462=5311 dar pe ce baza???? ca sa-mi scad suma din casa?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:30, 27 August 2014
Buna ziua,

Nu puteti taia chitanta pt o suma pe care ati incasat-o prin banca.
Ati putea restitui suma incasata prin banca ca si suma necuvenita si sa incasati de la societate cu chitanta.

Monografia

5121 = 473 incasarea prin banca de la pers fizica
5311 = 4111 incasarea de la pers juridica
473 = 5311 restituirea sumei necuvenite
De regula in astfel de cazuri se face un contract tripartid: furnizor, client si tert platitor.

Dati-i personei fizice o copie de pe extrasul de cont in care apare plata iar el isi va recupera banii de la clientul dvs.

Cred ca asa e corect:

5121 = 473 in baza extrasului de cont
473 = 4111 in baza contractului tripartid

sau anexati la extras contractul tripartid si faceti direct:

5121 = 4111

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am emis chitanta dar am incasat prin banca vioviod vioviod Vand marfa in tara prin firme de curierat. 1. eu am trimis coletul cu marfa iar in colet am bagat factura si chitanta care reprezinta contravaloarea ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila agentie de turism fara tva denisa2011 denisa2011 buna ziua, ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva? Eu ma gandeam sa fac asa: inregistrarea factura clienti ... (vezi toată discuția)
Bo vidiva vidiva primesc un bilet la ordin pe care il girez catre o alta societate . eu cu ce raman, ca document justificativ si ce inregistrari ar trebui sa fac ? multumesc ... (vezi toată discuția)