Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila incasare in numele unei societati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila incasare in numele unei societati

Am incasat o suma dintr-un cont de persoana fizica in numele unei societati, prin virament bancar.
Ulterior mi-a cerut chitanta ca sa -si poata recupera banii de la societate.
Care e monografia contabila?
Ma gandeam 5121=462 Persoana fizica
Apoi 5311=4111 persoana juridical
Dar imi incarc casa cu niste bani pe care nu I-am incasat prin casa.
462=5311 dar pe ce baza???? ca sa-mi scad suma din casa?
Buna ziua,

Nu puteti taia chitanta pt o suma pe care ati incasat-o prin banca.
Ati putea restitui suma incasata prin banca ca si suma necuvenita si sa incasati de la societate cu chitanta.

Monografia

5121 = 473 incasarea prin banca de la pers fizica
5311 = 4111 incasarea de la pers juridica
473 = 5311 restituirea sumei necuvenite
De regula in astfel de cazuri se face un contract tripartid: furnizor, client si tert platitor.

Dati-i personei fizice o copie de pe extrasul de cont in care apare plata iar el isi va recupera banii de la clientul dvs.

Cred ca asa e corect:

5121 = 473 in baza extrasului de cont
473 = 4111 in baza contractului tripartid

sau anexati la extras contractul tripartid si faceti direct:

5121 = 4111