avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila agentie de turism fara tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila agentie de turism fara tva

buna ziua,
ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva?
Eu ma gandeam sa fac asa:
inregistrarea factura clienti 4111=462
incasarea 5311=4111
factura furnizor: 462=401
plata: 401=5311
diferenta din 462 ceea ce inseamna comisionul castigat : 462=704
Este corect?va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: denisa2011 , utilizator 15:16, 20 Noiembrie 2012
denisa2011 a scris:

buna ziua,
ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva?
Eu ma gandeam sa fac asa:
inregistrarea factura clienti 4111=462
factura furnizor: 462=401

Contul 462 reprezinta creditori diversi. Pentru ce folositi Dvs. acest cont si in cazul clientilor si in cazul furnizorilor?

Pentru serviciile oferite sau achizitionate?
Ultima modificare: Vineri, 16 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
sii pentru una si pentru alta, asa facea o contabila; acum am preluat o agentie de turism si as vrea sa fac corect nu cum facea ea
Va multumesc
Pentru clienti , inregistrarea serviciilor prestate de agentie
411=462
Valoarea comisionului incasat de agentie
411=704
Incasarea 5311/5121/5124=411

Pentru furnizori, pachetul de servicii achizitionat de la acestia se inregistreaza astfel:
462=401
Pentru taxele de aeroport
628=401
Achitarea furnizorului
401=5311/5121/5124



Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
va multumesc mult,
ma puteti ajuta cu politele de asigurare?Achita de la asigurator o suma de bani (40 lei) si apoi ii plateste prin banca.imi puteti spune va rog frumos cum as putea proceda corect la inregistrarea lor
Nu am inteles foarte bine explicatia Dvs. Cine achita de la asigurator? Cine plateste prin banca. Explicati-mi "mecanismul" si incerc sa va ajut. :)

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile agentie turism olguta79 olguta79 In cazul unei agentii de turism neplatitoare de tva am urmatoarea situatie legata de facturile pe sejururi.Agentia vinde in ianuarie pe 15/01/2013 un sejur in ... (vezi toată discuția)
Monografie agentie de turism raluka_ioa raluka_ioa buna ziua as dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la o agentie de turism revanzatoare am un client care a platit un pachet turistic in numerar ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila cabinet stomatologic PopCristi PopCristi cabinetul stomatologic lucra cu casa de sanatate. As vrea sa va intreb daca facturile pe care le emitem catre casa de sanatate le pot intregistra pe 704 la fel ... (vezi toată discuția)