Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie contabila agentie de turism fara tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie contabila agentie de turism fara tva

buna ziua,
ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva?
Eu ma gandeam sa fac asa:
inregistrarea factura clienti 4111=462
incasarea 5311=4111
factura furnizor: 462=401
plata: 401=5311
diferenta din 462 ceea ce inseamna comisionul castigat : 462=704
Este corect?va multumesc anticipat
denisa2011 a scris:

buna ziua,
ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva?
Eu ma gandeam sa fac asa:
inregistrarea factura clienti 4111=462
factura furnizor: 462=401

Contul 462 reprezinta creditori diversi. Pentru ce folositi Dvs. acest cont si in cazul clientilor si in cazul furnizorilor?

Pentru serviciile oferite sau achizitionate?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
sii pentru una si pentru alta, asa facea o contabila; acum am preluat o agentie de turism si as vrea sa fac corect nu cum facea ea
Va multumesc
Pentru clienti , inregistrarea serviciilor prestate de agentie
411=462
Valoarea comisionului incasat de agentie
411=704
Incasarea 5311/5121/5124=411

Pentru furnizori, pachetul de servicii achizitionat de la acestia se inregistreaza astfel:
462=401
Pentru taxele de aeroport
628=401
Achitarea furnizorului
401=5311/5121/5124

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
va multumesc mult,
ma puteti ajuta cu politele de asigurare?Achita de la asigurator o suma de bani (40 lei) si apoi ii plateste prin banca.imi puteti spune va rog frumos cum as putea proceda corect la inregistrarea lor
Nu am inteles foarte bine explicatia Dvs. Cine achita de la asigurator? Cine plateste prin banca. Explicati-mi "mecanismul" si incerc sa va ajut. :)