Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua. As dori sa stiu cat timp pot sta cu succesiunea nefacuta. Sunt singurul mostenitor cu drepturi, nu se pune problema ca altcineva sa atace succesiunea, doar ca beneficiez de pensie de urmas dupa tatal meu, si as dori sa stiu daca eu voi mai avea dreptul la ea atata timp cat sunt in facultate si am bunuri pe numele meu.
Nu exista un termen imperativ pentru dezbaterea succesiunii.
Singura problema poate fi cresterea impozitului pe transferul proprietatii:

Codul fiscal:
ART. 77^1 Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal

(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.