Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare teren

Ma intereseaza actele necesare trecerii pe nume unui teren arabil lasat mostenire. Terenul se afla in arenda intr-o asociatie de profil. Ma intereseaza pasii pe carear trebui sa ii fac spre vanzarea lui. Multumesc pt timp
daca aveti certificat de mostenitor faceti cadastru si intabulare daca este teren arabil extravilan trebuie sa urmati procedurile de preemptiune la primarie.
Trebuie neaparat trecut pe numele meu ca sa pot face vanzarea? Nu se poate vinde fara al trece pe numele meu?
Pai inviati decedatul sa vina sa semneze?