Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi dupa casatorie

Buna ziua,
Fratele meu s-a recasatorit dupa decesul primei sotii.El are un fiu cu prima sotie si locuiesc intr-un apartament..
Va rog foarte mult sa-mi transmiteti ce drepturi si dupa cati ani de casatorie are a doua sotie in caz de divort sau decesul sotului.
Va multumesc!
In caz de divort nu are drept la apartament ci doar la niste despagubiri in cazul in care din banii comuni ai sotilor s au facut imbunatatiri imobilului. In caz de deces, sotia supravietuitoare are cota de 1/4 din apartament in concurs cu descendentii.