Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori

Buna ziua,

Tatal meu este proprietar de apartament, s-a recasatorit civil (apartamentul a fost cumparat inaintea celei de-a II a casatorii).
As vrea sa stiu ce se va intampla in situatia urmatoare:
- sa presupunem ca tatal meu va deceda, sotia supravietuitoare ce drepturi va avea la acest apartament? (daca se poate sa se faca referire extrasul din lege).

- Ce beneficiu ar avea daca ar face intabularea apartamentului (cadastru)? ar avantaja-o pe actuala sotie in vreun fel?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Sotia supravietuitoare mosteneste intotdeuna in concurs cu copii
sotului decedat.
Cota sotiei supravietuitoare este de 1/4 din mostenire.
Sotia supravietuitoare este sotia cu care autorul este casatorit la data
decesului si nu conteaza daca acesta a mai fost casatorit anterior.
Sotia de care a divortat autorul anterior decesului nu are nici o calitate
la mostenirea autorului.
Daniel Coman, Avocat
Sotia actuala NU are nici un drept!
Nu este un bun comun dobandit in timpul casatoriei.

Din Codul familiei:
Art. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Darie Tudor, utilizator
Sotia actuala, in caz de deces a tatalui dvs are dreptul la mostenire. acest drept ii este conferit prin Legea nr. 319/1944 (privind drepturile de mostenire ale sotului supravietuitor).
Intrucat vine la mostenire cu copiii celui decedat, sotia supravietuitoare mosteneste 1/4 din masa succesorala.
A nu se uita ca nu este vorba de partaj de bunuri comune, ci de un
partaj succesoral.
Conform prevederilor Legii nr. 319/1944 sotia supravietuitoare vine totdeuna in concurs cu copiii autorului.
Daca apartamentul era bun comun sotia avea atunci dreptul la 1/2 din apartament ca bun comun si de 1/4 din restul apartamentului, avand o cota totala de 5/8.
Daniel Coman a scris:

A nu se uita ca nu este vorba de partaj de bunuri comune, ci de un
partaj succesoral.
Conform prevederilor Legii nr. 319/1944 sotia supravietuitoare vine totdeuna in concurs cu copiii autorului.
Daca apartamentul era bun comun sotia avea atunci dreptul la 1/2 din apartament ca bun comun si de 1/4 din restul apartamentului, avand o cota totala de 5/8.

De acord, dar...exista niste conditii.
In literatura de specialitae se spune ca, pentru ca sotul supravietuitor sa poata mostenii bunurile proprii ale celuilat sot, se impune conditia ca acestea sa fi fost aduse in gospodaria comuna a sotilor si folosite ca atare de acestia.
Utilizatorul a spus ca tatal sau are un apartament proprietate personala. Daca apartamentul nu este folosit de ambii soti in timpul casatoriei, atunci apartamentul revine fiului fara ca sotia supravietuitoare sa intre in partajul succesoral.