Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiar OUG 36/2014
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiar OUG 36/2014

Buna seara. Vreau sa stiu daca sunt concediat colectiv in perioada celor 90 zile de la data Hotararii de Guvern care a fost data in 04.07.2014 si se aplica pana pe data de 02.10.2014, beneficiez de aceasta daca mi se termina preavizul pe data de 22.09.2014? Mentionez ca am inceput preavizul mai tarziu decat ceilalti care au inceput preavizul cu data de 08.07.2014 si au avut prima zi de concediere colectiva in data de 11.08.2014. Multumesc.
1. OUG 36/2014 nu se refera la ceea ce sustineti dvs,si cred ca este vorba despre OUG 36/2013.

2. OUG 36/2013 se aplica numai persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate in baza unui plan de disponibilizare, din cadrul unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat, institute nationale de cercetare-dezvoltare, precum si al societatilor comerciale si regiilor autonome subordonate autoritatilor administratiei publice locale.

3. Despre ce societate este vorba?