avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 36/2013 privind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 36/2013 privind aplicarea in perioada 2013-2018 a unor masuri de protectie sociala acordata persoanelor disponibilizate prin concedieri colective efectuate in baza planurilor de disponibilizare

am iesit cu ordonanta din combinatul siderurgic din Galati in februarie 2009 si m-am angajat la alta societate SRL in octombrie 2012; ma incadrez in aceasta lege?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:28, 9 Mai 2013
1. Ati fost beneficiar al prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 116/2006 ...

2. OUG nr.36/2013 este aplicabila numai persoanelor care au incheiat contracte individuale de munca pe durata nedeterminata cu operatorii economici prevazuti la art. 1 cu cel putin 36 de luni inainte de data concedierii

Art. 1. -
(1) Prevederile prezentei ordonante de urgenta reglementeaza masurile de protectie sociala de care beneficiaza persoanele disponibilizate prin concedieri colective efectuate in baza unui plan de disponibilizare, din cadrul unor societati nationale, regii autonome, companii nationale si societati comerciale cu capital majoritar de stat, institute nationale de cercetare-dezvoltare, precum si al societatilor comerciale si regiilor autonome subordonate autoritatilor administratiei publice locale, denumite in continuare operatori economici.

3. Prin urmare , nu beneficiati de prevederile OUG nr.36/2013 daca v-ati angajat in 2012, precum si din cauza faptului ca societatea nu face parte din cele mentionate in art.1 din OUG nr.36/2013.
Pot beneficia de venitul lunar de completare daca am fost concediat incepand cu data de 1 feb. 2013 ?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
Concediatu, utilizator
Va incadrati in prevederile OUG nr.36/2013?
Am fost salariat din anul 1990 la TVR, contract de munca nedeterminat. Nu stiu daca se aplica retroactiv, intrucat am fost disponibilizat cu 1 feb.
OUG nu se aplica retroactiv .... Ordonanţele de urgenţă ale Guvernului intră în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, sub condiţia depunerii lor prealabile la Camera competentă să fie sesizată, dacă în cuprinsul lor nu este prevăzută o dată ulterioară.

Asadar, OUG nr.36/2013 se aplica incepand cu data de 30.04.2013, data cand a fost publicata in Monitorul Oficial,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca- concedieri eliza100 eliza100 buna seara Vreau sa ma lamuriti in urmatoarea problema, Lucrez de 36 de ani intr-un institut de proiectari. In anul 2010 am absolvit un o facultate cu profil ... (vezi toată discuția)
Venitul lunar de completare ceaunica ceaunica Buna seara, in urma concedierii colective, fostii angajati ai Televiziunii Romane pot beneficia de venitul lunar de completare conform OUG 36/2013 (vezi toată discuția)
Valabilitate oug 36 / 2013 pentru societatile comerciale in insolventa/faliment svictor svictor Va rog sa precizati daca prevederile OUG 36 / 2013 referitoare la salariile compensatorii si venitul de completare sunt valabile si pentru soc.comerciale de ... (vezi toată discuția)