avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Problema, la care rog un raspuns:
O pers. adulta cu handicap gr.1 (din copilarie) îi decedeaza tatal (pensionar pe caz de boala) moment in care fiului cu handicap i se acorda pensie de urmas (ca procent din pensia primita de decedat).

Dupa citiva ani, in prezent, tatal decedat ar fi trecut la pensia pt. limita de vîrsta (in cuantum mai mare).
Intrebare:
Se va mari pensia de urmaş primita de fiul său ? (ca procent din pensia pt. limita de vîrstă)
Ultima modificare: Marți, 16 Septembrie 2014
Balaurul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Balaurul , utilizator 17:20, 16 Septembrie 2014
1. Pensia tatalui decedat s-a stabilit in functie de conditiile pe care le indeplinea la data decesului.

2. Legea nu prevede recalcularea pensiei asa cum sugerati dvs., la data cand ar fi implinit varsta standard de pensionare.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata a decedat la 57 de ani.eu, fiul, pers. cu handicap gr.1 pot beneficia de pensie de urmas? Balaurul Balaurul Tata a decedat la 57 de ani. [b][i]Eu, fiul, pers. cu handicap gr.1 pot beneficia de pensie de urmas?[/i][/b] (Am 33 de ani si ca venit doar idemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas georgeta oancea georgeta oancea tatal meu a decedat inainte de varsta limita de pensionare, la deces era pensionat medical. Mama a beneficiat de pensie de urmas calculata/raportata la pensia ... (vezi toată discuția)
Pensia de urmas incadrat in grad de invaliditate raduradulescu raduradulescu buna ziua . am un fiu in varsta de 29 de ani incadrat in gradul 2 de handicap accentuat certificatul de incadrare avand caracter permanent .in urma divortului ... (vezi toată discuția)