Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Problema, la care rog un raspuns:
O pers. adulta cu handicap gr.1 (din copilarie) îi decedeaza tatal (pensionar pe caz de boala) moment in care fiului cu handicap i se acorda pensie de urmas (ca procent din pensia primita de decedat).

Dupa citiva ani, in prezent, tatal decedat ar fi trecut la pensia pt. limita de vîrsta (in cuantum mai mare).
Intrebare:
Se va mari pensia de urmaş primita de fiul său ? (ca procent din pensia pt. limita de vîrstă)
Balaurul, utilizator
1. Pensia tatalui decedat s-a stabilit in functie de conditiile pe care le indeplinea la data decesului.

2. Legea nu prevede recalcularea pensiei asa cum sugerati dvs., la data cand ar fi implinit varsta standard de pensionare.
Multumesc pentru raspuns.