Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Tata a decedat la 57 de ani.Eu, fiul, pers. cu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Tata a decedat la 57 de ani.Eu, fiul, pers. cu handicap gr.1 pot beneficia de pensie de urmas?

Tata a decedat la 57 de ani.
Eu, fiul, pers. cu handicap gr.1 pot beneficia de pensie de urmas?

(Am 33 de ani si ca venit doar idemnizatia de handicap si idemnizatia de insotitor.)
conf. ART. 65 din legea 19/2000- legea pensiilor,
Au dreptul la pensie de urmaş copiii şi soţul supravieţuitor, dacă
persoana decedata era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea
unei pensii.
ART. 66
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:a) pana la varsta de 16 ani;
b) dacă îşi continua studiile într-o forma de învăţământ organizată
potrivit legii, pana la terminarea acestora, fără a depăşi varsta de 26 de
ani;
c) pe toată durata invaliditatii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit
în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a)
sau b).

daca invaliditatea dvs a survenit in unul din cazurile mentionate mai sus puteti beneficia de pensie de urmas
Pai DA; am un handicap locomotor din nastere, mai precis la virsta de 4 ani mi s-a pus diagnosticul precis (anume miopatie congenitala multicore). Tata in momentul decesului era pensionat pe caz de boala, nu era pensionat de limita de virsta.

Tinind cont de cele de mai sus inteleg ca pot beneficia de pensie de urmas? In plus in 2010, mama va iesi la pensia de limita de virsta, si ea ar putea beneficia/alege cea mai avantajoasa dintre pensii, nu?
Da, puteti beneficia de pensie de urmas.
De asemenea, sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
Balaurul a scris:

Pai DA; am un handicap locomotor din nastere, mai precis la virsta de 4 ani mi s-a pus diagnosticul precis (anume miopatie congenitala multicore). Tata in momentul decesului era pensionat pe caz de boala, nu era pensionat de limita de virsta.
Tinind cont de cele de mai sus inteleg ca pot beneficia de pensie de urmas? In plus in 2010, mama va iesi la pensia de limita de virsta, si ea ar putea beneficia/alege cea mai avantajoasa dintre pensii, nu?

Da, asa cum v-au spus si ceilalti colegi, puteti beneficia de pensie de urmas.

Si mama dvs. poate opta pentru pensia cea mai avantajoasa dar ma indoiesc ca va renunta la propria pensie: un urmas primeste 50% iar doi urmasi 75% din pensia celui decedat (calculul se face asupra punctajului mediu anual, de fapt).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumes mult celor ce m-au ajutat sa ma lamuresc.
Mai rog sa-mi spuneti daca se suspenda sau nu idemnizatia de handicap si/sau cea de insotitor in momentul cind am pensie de urmas?