Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Publicare revista- autorizatii, pret, inregistrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Publicare revista- autorizatii, pret, inregistrare

Buna ziua.

De mai mult timp lucrez in cadrul unei reviste online (distribuiete gratuit) pe care as dori sa o public. Imi puteti spune va rog care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? ce acte sunt necesare (ex: autorizatii, drepturi de autor etc), de unde le-as putea obtine si care ar fi costurile?

Orice informatie suplimentara este mai mult decat binevenita.

Multumesc anticipat!

laurenmay, utilizator
Buna ziua,

Doriti sa le publicati periodic sau scoateti un anuar, de exemplu? In primul rand va fi necesar sa incheiati contracte de cesiune a drepturilor de autor cu actualii titulari ai acestora, verificand in prealablil daca la randul lor sunt autorizati sa le cedeze.

Apoi, publicarea se va face cum? Incheiati contract cu o editura?
Legal to Business, Consilier juridic
Da, dorim sa publicam periodic. (O data la 3-4 luni).
Actualii titulari ? Fiecare jurnalist al revistei noastre isi scrie articolele individual, mentionand sursele din care a extras informatiile. Acest lucru ne face pe noi titularii drepturilor de autor?

Nu dorim sa incheiem contract cu nicio editura. Dorim sa publicam independent. (daca este posibil)