Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... se pierde copil sau pensia daca mama se recasatoreste ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

se pierde copil sau pensia daca mama se recasatoreste ?

am si eu o mica problema am o prietena care a divortat acum cativa ani sa terminat divortul in conditii amiabile tin sa precizez ca prietena a avut si un copil din aceasta casnicie fostul sot plateste pensie alimentara intrebarea mea este catre dumneavoastra daca acum prietena se va recasatori va pierde pensia alimentara sau mai rau copilul va multumesc si astept raspuns din partea cuiva care ma poate ajuta
multumesc frumos si ma astept pareri
Pareri in legatura cu ce?
imi cer scuze am gresit
Sa stiti ca nu are de ce sa se teama, pensia trebuie ca tatal s-o plateasca pt ca ambii parinti sunt obligati sa isi intretina copilul, n-are nicio importanta ca se recasatorescte, parintii tot aia raman, iar in ce priveste faptul ca tatal cere .. ce vrea el, nu sunt motive de ingijorare daca mama are o relatie buna cu copilul sau.
Ce ar putea cere tatal si obtine ca ca si el sa exercite autoritate aparinteasca, asta insemnand ca nu mai ia hotarari singura in ce-l priveste pe copil, ci impreuna cu tatal.
Pana la urma, mai sunt doar 4 ani pana ce copilul va deveni major.