Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi daca se poate,
Am un titlu de proprietate comun (4 persoane), la primarie nu stiu cine si prin ce metoda suprafata din titlul de proprietate este impartita la 3, din 1/3 respectiv 2,63 Ha. partea mea, unul din cei doi mostenitori din 2007 pana in prezent mi-a luat abuziv 83 de ari,din nefericire eu nu stiu unde este acest teren,credeti ca pot face o plangere penala pentru tulburare de posesie?, si cum as putea sa modific la primarie acesta impartire a terenului,eu cred ca nu sa respectat codul fiscal privind taxele si impozitele pe constructii si teren. Mu;tumesc
Nu se prea intelege cati proprietari, ce impartire la primarie, daca posedati terenul (il folositi, il arati?)
sunt 4 proprietari pe titlul de proprietate comun,la primarie suprafata de teren din titlu sa impartit la 3 deoarece unul din proprietari este decedat, eu cred ca impartirea terenului si respctiv plata taxelor trebuia facuta la 4, doi dintre cei patru proprietari sunt copii din alta casatorie iar unul din casatorie, cererea de contituire a dreptului de proprietate a facut-o bunica mea care este pe tilul de proprietate,mama(copilul din casatorie) si inca doi copii din alta casatorie a sotului bunicii mele (decedat)
Papmanul este muncit dat la asociatie sau diferite persoane, sotia unuia din cei doi copii din alta casatorie din suprafata pe care mama o are si platste impozit ia luat abuziv 83 ari
Bunica mea S Maria in 1946 sa casatorit cu T Ioan( avea 2 copii din alta casatorie,T Ion si T Neculai), din casa toria lui T Ioan si T Maria(fosta S Maria) a rezultat un copil T Vasilica(in prezent B Vasilica-mama)
Teaca Ioan sotul Bunicii mele Teaca Maria a decedat in 25-03-1953
Bunica mea T Maria in 1991 a facut cerere de constituire a dreptului de proprietate cu privire la terenul cu care a intrat in CAP(Ce A Pe)
In 1992 comisia comunala pentru aplicarea legii fondului funciar a procedat la punerea in posesie a cetateanului T Maria cu suprafata de 2,3532 Ha
In 1998 Comisia Judeteana Vaslui pe baza propunerii Comisiei Comunale aa emis Titlul de Proprietate comun pe numele T Maria,T Ion ,T Neculae ,B Vasilica,In acest Titlu apare si suprafata din procesul verbal de punere in posesie( terenul asta este mostenite de la tatal bunicii mele,acest teren a fost in comuna T si transferat in comuna I unde Bunica mea locuia cu sotul ei si copii)
Eu m-am interesat la o Primarie la un iginer de la camera agricola si mi-a spus ca terenul din procesul verbal nu trebuia sa fie in titlul comun si ca trebuia sa fie emis un titlu separat pe suprafata respectiva si ca pot scoate suprafata de teren doar cu ajutorul instantei.
Eu as vrea sa stiu cum pot sau ce pot sa fac ca descendentii lui T Ion(decedat-3 copii) si Teaca (in viata) sa nu aiba acces la acest teren la partajul judiciar,eI nu sunt copii lui T Maria(doar mama B Vasilica ) si din cate stiu eu din dreptul succesoral ei doi nu au nici un drept dupa bunica mea( intervine filiatia),restul de teren adica 5,2183 sunt bunuri in comun.

La primarie nu stiu cum sa facut si cine au impartit terenul in 3 din care din parte mamei mele ceilalti 2 iau mai luat abuziv o parte din impartirea de la primarie(cred ca este tulburare de posesie ?),primaria nu a respectat codul fiscal tot terenul dupa titlul comun trebuia sa fie impartit la 4(1/4 fiecare)

Pamantul este muncit,este la asociatie si diferite persoane, cum pot modifica la primarie taxele si impozitele privind codul fiscal, pot face plangere penala pentru tulburare de posesie pentru suprafata luata abuziv,in ce conditii pot modifica titlul de proprietate sau acest lucru il pot face si in procedura partajului la instanta ca la notariat nici nu se pune problema...