avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie militara

buna ziua.
sunt nascut in ianuarie 1960.
am fost cadru militar, am 26 de ani de stagiu de cotizare, 11 ani conditii speciale, 2 ani conditii deosebite.
imi puteti spune care este varsta de pensionare?
in 2001 am iesit la pensie anticipat pe caz de boala.
trebuie sa ma adresez la casa de pensii cu o cerere pentru a beneficia de pensia integrala, sau se modifica automat la atingerea varstei de pensionare de 55 ani?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:29, 13 Octombrie 2014
Ianuarie 1960 Mai 2016

1)Vârsta asiguratului la ieşirea la pensie 2)Stagiul complet de cotizare 3)Stagiul minim de cotizare in specialitate

(ani/luni)


(ani/luni)


(ani/luni)

1) 56/4

2)22/9

3)16/4

Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.
Daca indeplineati stagiul minim de cotizare in specialitate de 16 ani si 4 luni,atunci reducerea era de 5 ani si 6 luni din 56 de ani si 4 luni.
Era limita de varsta la 50 de ani si 10 luni.
Acum reducerea este din 65.



H.G.257/2011

Art. 41
(1) Reducerea varstelor standard de pensionare potrivit art. 55 din lege se face numai in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare.
(2) In situatia cadrelor militare, soldatilor si gradatilor voluntari, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, reducerea varstelor standard de pensionare se face din varstele standard prevazute in anexa nr. 6 la lege, numai in conditiile realizarii stagiului minim de cotizare in specialitate.
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie, activitate in cadrul mai rova66 rova66 Lucrez in MAI ca si politist din anul 1987(in afara de cei trei ani de scoala militara) La art 41 alin. 2 din HG 257 din 2011 privind normele de aplicare ale ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate sau de serviciu? nicu1560 nicu1560 Sunt nascut la data de 15.09.1960 si am -stagiul total de cotizare realizat 44 ani,7 luni si 25 zile,din care - in sistemul public 7 ani 10 luni si 22 zile ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala panadaniela panadaniela Sunt nascuta in 1960 ,am 34 ani vechime,din care 13ani grupa a doua.Am 3 copii,Cand pot iesi la pensie ? Va multumesc anticipat. ... (vezi toată discuția)