Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas fara rezolvare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas fara rezolvare

socrul meu a decedat in 2006 tot in acelasi an i-a venit respingerea la pensie anticipata ,problema de aici incepe, lor in decizia aceea de respingere s-a eliberat in 2 ex. unul la casa de pensi si una la ei pe care au aruncat-o (din pacate pt ei) .soacra mea si-a depus dosarul la casa de pensii la 59 de ani si 9 lun,adica acum 1 an si 4 luni,cei de la pensi nu mai gasesesc aceea respingere(in anul 2006 casa de pensi avea sediu doar la constanta peste cativa ani s-a facut sucursala si la medgidia de unde apartinem) ca sa-l pensioneze pe decedatul si apoi sa- stabileasca pensia ei, raspunsul lor e ca nus ce sa faca fara aceea respingere.. va multumesc o zi placuta...
1. Nu stiu daca mai este nevoie de acea respingere a cererii de pensionare.

2. Soacra dvs. poate depune o cerere de pensie de urmas impreuna cu actele necesare iar Casa de Pensii va proceda la calcularea pensiei decedatului.

3. Daca soacra dvs. a depus cererea si actele pentru pensie proprie paote alege intre pensia de urma si pensia proprie pe cea mai convenabila.
Daca a depus dosar de pensie de urmas se poae reconstitui dosarul pt a putea fi calculata pensia decedatului. A se vedea si carnetul de munca al decedatului deoarece pe carnetul de munca este trecut nr. dosarului de pensie anticipata indiferent daca e respingere sau nu.
Se poate gasi nr de dosar de respingere si pe comisie - tot la casa de pensii ( inainte de a fi puse in plata sau nu toate dosarele trec printr-o comisie si deciziile capata un nr.)