avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am furat din magazin
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am furat din magazin

Buna seara.
Pe 10 sept am fost intr-un magazin cunoscut. Am luat de la raft o pereche de ochelari si un tricou si am fost cu produsele in cabina de proba. Ochelarii dupa ce i-am probat i-am uitat in buzunar iar tricoul l-am lasat.
Din pacate am fost prins. Initial m-am panicat si nu am vrut sa recunosc, dar intr-un final am recunoscut.. Si am returnat ochelarii (in valoare de 30 de lei).
Am fost dus la sectie, am declarat, m-au amprentat. Pana azi nu m-au contactat nu am primit nimic.
Azi 27 octombrie am primit o instiintare in posta pentru a ma prezenta in termen de 10 zile la sediul parchetului pentru inmanarea solutiei.
As vrea sa stiu la ce sa ma astept. Yin sa spun ca este prima abatere de genu. De asemenea, lucrez, sunt independent si clar, regret momentul.
Pe instiintare e ciudat ca incepe cu:
-In conformitate cu cu prev. Art 260 si Art. 261 C. Pr. Pen., va instiintam....-
Cele doua art. nu au legatura cu situatia mea. Si clar nu am mintit vis a vis de fapta. Am recunoscut.
Ma puteti ajuta?
Va multumesc din suflet.
Cel mai recent răspuns: Raluca Iliescu , Avocat 21:47, 27 Octombrie 2014
ori se claseaza cauza penala ori vei primi renuntare la u.p. unde vei primi munca in folosul comunitatii sau alta masura vezi art. 318 din cod penal dar atentie pe mai departe!
Ultima modificare: Luni, 27 Octombrie 2014
jack_alx, utilizator
akhus a scris:

Buna seara.
Pe 10 sept am fost intr-un magazin cunoscut. Am luat de la raft o pereche de ochelari si un tricou si am fost cu produsele in cabina de proba. Ochelarii dupa ce i-am probat i-am uitat in buzunar iar tricoul l-am lasat.
Din pacate am fost prins. Initial m-am panicat si nu am vrut sa recunosc, dar intr-un final am recunoscut.. Si am returnat ochelarii (in valoare de 30 de lei).
Am fost dus la sectie, am declarat, m-au amprentat. Pana azi nu m-au contactat nu am primit nimic.
Azi 27 octombrie am primit o instiintare in posta pentru a ma prezenta in termen de 10 zile la sediul parchetului pentru inmanarea solutiei.
As vrea sa stiu la ce sa ma astept. Yin sa spun ca este prima abatere de genu. De asemenea, lucrez, sunt independent si clar, regret momentul.
Pe instiintare e ciudat ca incepe cu:
-In conformitate cu cu prev. Art 260 si Art. 261 C. Pr. Pen., va instiintam....-
Cele doua art. nu au legatura cu situatia mea. Si clar nu am mintit vis a vis de fapta. Am recunoscut.
Ma puteti ajuta?
Va multumesc din suflet.


P.S. instiintarea formeaza obiectul "dosarului penal nr. 9..../ P/ 2014
Asta inseamna ca mi s-a facut dosar penal si nu amenda administrativa?
Dar de ce sunt mentionate cele doua art. 260 Si 261?
Ce legatura au cu situatia mea?
1.Furtul este infractiune si se pedepseste conform Codului Penal
2.Art. 260 si 261 CPP se refera la modalitatile de inmanare a citatiei, adica modul in care ati fost instiintat pentru a va prezenta la parchet
Ultima modificare: Luni, 27 Octombrie 2014
gabrielaC5, utilizator
Spuneti ca regretati fapta si ca sunteti la prima abatere de acest gen. Sa speram ca va fi si ultima!:yes:
Totusi, cum vi se pare ca "suna" urmatorea propozitie:
Din pacate am fost prins.
?
Atentie cum declarati! Trebuie sa recunoasteti si sa regretati cu sinceritate fapta comisa, daca vreti sa fie luate in calcul aceste afirmatii.
Ultima modificare: Luni, 27 Octombrie 2014
Raluca Iliescu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare de la parchetul de pe langa judecatorie mariusTFT mariusTFT Buna ziua , O buna prietena a gasit in posta astazi o instiintare : In atentia doamnei .................. In conformitate cu prevederile art. 260 si ... (vezi toată discuția)
Instiintare de la parchet Luck G Luck G Buna ziua. Astazi am primit o instiintare pe numele meu, pusa in usa cat timp eram plecat. Instiintarea este din partea Parchetului Medgidia. Mi se spune ca ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. vă rog să mă ajutați. o cunoștință a fost ... anonim1896 anonim1896 Bună ziua. Vă rog să mă ajutați. O cunoștință a fost implicată într-un furt la un supermarket acum 3 luni, în valoare de 60 de lei. Atunci nu ii s-a ... (vezi toată discuția)