avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical, posibil abuz din partea angajatorului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical, posibil abuz din partea angajatorului

Buna,
In urma unei imbolnaviri(gripa) m-am prezentat la medicul de familie care mi-a prescris concediu medical 5 zile.Am sunat la serviciu sa anunt imediat, dar mi s-a reprosat ca nu sunt serios, ca vreau sa trag chiulul de la serviciu, ca gripa nu poate fi motiv de concediu medical(incapacitate temporara de munca), astfel ca pot veni la serviciu si bolnav, ca n-are nimic.
Va rog sa-mi spuneti daca considerati ca este un abuz din partea angajatorului si daca exista vreun risc sa nu mi se plateasca concediul medical, sau sa pot fi dat afara.Mentionez ca, concediul medical l-am trimis angajatorului in aceeasi zi in care s-a eliberat (pe e-mail,scanat, originalul nu l-am trimis inca).

Va multumesc pentru un raspuns.
Cel mai recent răspuns: alexlipo88 , utilizator 22:30, 28 Octombrie 2014
Intr-adevar comportamentul angajatorului nu poate fi scuzat, insa pana nu se iau masuri concrete nu aveti de ce sa va faceti griji.
Concediul medical se depune in original la angajator pana in data de 5 a lunii urmatoare.
Angajatorul nu poate refuza plata unui concediu medic decat pt motive serioase, boala nefiind unul dintre aceste motive. Nu cred ca o persoana, fara studii medicale poate exprima o opinie pertinenta in ceea ce priveste modul in care o anumita afectiune (boala) afecteaza sau nu capacitatea de munca a unei persoane.
Fiind vorba de gripa, care e contagioasa, ar trebui ca angajatorul sa fie constient de urmarile pe care le poate produce asupra colectivului in care lucrati, sau chiar asupra clientilor (depinde de domeniul in care activati).
Florin Cioca a scris:

Intr-adevar comportamentul angajatorului nu poate fi scuzat, insa pana nu se iau masuri concrete nu aveti de ce sa va faceti griji.
Concediul medical se depune in original la angajator pana in data de 5 a lunii urmatoare.
Angajatorul nu poate refuza plata unui concediu medic decat pt motive serioase, boala nefiind unul dintre aceste motive. Nu cred ca o persoana, fara studii medicale poate exprima o opinie pertinenta in ceea ce priveste modul in care o anumita afectiune (boala) afecteaza sau nu capacitatea de munca a unei persoane.
Fiind vorba de gripa, care e contagioasa, ar trebui ca angajatorul sa fie constient de urmarile pe care le poate produce asupra colectivului in care lucrati, sau chiar asupra clientilor (depinde de domeniul in care activati).


Va multumesc pentru raspunsul prompt

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea contractului de munca pec az de boala ToscaFlorina ToscaFlorina Buna ziua, Incerc sa expun problema cat mai pe scurt posibil. Acum 10 zile am contactat o boala contagioasa si am fost nevoita sa merg la urgente. De la ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Gabriel_I Gabriel_I Buna ziua, As avea o problema cu medicul de familie... vineri am facut varicela si cum eram la serviciu cand am descoperit nu am putut pleca prea repede si ... (vezi toată discuția)
Concediu medical daria1 daria1 va rog sa ma ajutati intr-o problema, am avut concediu medical timp de 24 de zile si iar de la serviciu m-a sunt si mi-a spus ca daca imi mai iau concediu ... (vezi toată discuția)