Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical, posibil abuz din partea angajatorului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical, posibil abuz din partea angajatorului

Buna,
In urma unei imbolnaviri(gripa) m-am prezentat la medicul de familie care mi-a prescris concediu medical 5 zile.Am sunat la serviciu sa anunt imediat, dar mi s-a reprosat ca nu sunt serios, ca vreau sa trag chiulul de la serviciu, ca gripa nu poate fi motiv de concediu medical(incapacitate temporara de munca), astfel ca pot veni la serviciu si bolnav, ca n-are nimic.
Va rog sa-mi spuneti daca considerati ca este un abuz din partea angajatorului si daca exista vreun risc sa nu mi se plateasca concediul medical, sau sa pot fi dat afara.Mentionez ca, concediul medical l-am trimis angajatorului in aceeasi zi in care s-a eliberat (pe e-mail,scanat, originalul nu l-am trimis inca).

Va multumesc pentru un raspuns.
Intr-adevar comportamentul angajatorului nu poate fi scuzat, insa pana nu se iau masuri concrete nu aveti de ce sa va faceti griji.
Concediul medical se depune in original la angajator pana in data de 5 a lunii urmatoare.
Angajatorul nu poate refuza plata unui concediu medic decat pt motive serioase, boala nefiind unul dintre aceste motive. Nu cred ca o persoana, fara studii medicale poate exprima o opinie pertinenta in ceea ce priveste modul in care o anumita afectiune (boala) afecteaza sau nu capacitatea de munca a unei persoane.
Fiind vorba de gripa, care e contagioasa, ar trebui ca angajatorul sa fie constient de urmarile pe care le poate produce asupra colectivului in care lucrati, sau chiar asupra clientilor (depinde de domeniul in care activati).
Florin Cioca a scris:

Intr-adevar comportamentul angajatorului nu poate fi scuzat, insa pana nu se iau masuri concrete nu aveti de ce sa va faceti griji.
Concediul medical se depune in original la angajator pana in data de 5 a lunii urmatoare.
Angajatorul nu poate refuza plata unui concediu medic decat pt motive serioase, boala nefiind unul dintre aceste motive. Nu cred ca o persoana, fara studii medicale poate exprima o opinie pertinenta in ceea ce priveste modul in care o anumita afectiune (boala) afecteaza sau nu capacitatea de munca a unei persoane.
Fiind vorba de gripa, care e contagioasa, ar trebui ca angajatorul sa fie constient de urmarile pe care le poate produce asupra colectivului in care lucrati, sau chiar asupra clientilor (depinde de domeniul in care activati).

Va multumesc pentru raspunsul prompt