Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere salariat

cum poti incheia un contract de munca ptr un salariat care vine in repetate randuri la servici sub influenta bauturilor alcoolice?
Contractul se poate incheia ca sanctiune disciplinara, evident dupa efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile, in baza art 61, Cod muncii
Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în următoarele situaţii:
a) în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
gabrielaC5, utilizator
Desfacerea disciplinara ar putea fi solutia, dar numai in conditiile in care abaterea savarsita este cuprinsa in reg.intern.
Da , exista aceasta prevedere in RI. Problema este ca nu exista nici o consemnare ca respectivul salariat a venit la munca in stare de ebrietate . Stiu ca trebuie convocat , dar daca seful nu vrea sa-l mai primeasca la service din motivul mai sus mentionat, cum sa rezolv problema legal?
Ii puteti suspenda c.i.m. pe durata cercetarii disciplinare.
1. Pentru a-l concedia disciplinar trebuie sa parcurgeti urmatoarele etape:
a. Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
b. Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
c. Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila si audierea acestuia.
d. Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
e. Decizie de sanctionare (eventual concediere)
f. Comunicarea deciziei de sanctionare

2. Nerespectarea procedurii legale poate duce la pierderea unui eventual proces intentat de salariatul concediat.