Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Am un angajat care a lipsit 1 zi nemotivat de la serviciu.I s-a intocmit un poces verbal.Dupa cate procese verbale se incepe cercetarea disciplinara sau care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru desfacerea contractului de munca?
Cercetarea disciplinara presupune parcurgerea urmatoarelor etape:
1. Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
2. Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
3. Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila si audierea acestuia.
4. Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia de cercetare disciplinara
5. Decizie de sanctionare (eventual concediere)
6. Comunicarea deciziei de sanctionare

Depinde si de ce scrie in Regulamentul intern al unitatii, adica de gradul abaterii savarsite.
@ gabitza79

Pentru o zi nemotivat se poate incepe cercetarea disciplinara numai daca asa ceva este prevazut in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajtorului .. aveti grija insa ca stabilirea sancţiunii disciplinară aplicabile se face în raport de salariat:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

Mai mult gasiti aici : www.avocatnet.ro/content/for...

Cine intocmeste referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare? Poate fii angajatorul?
Sesizarea comisiei de disciplina o face reprezentantul legal al angajatorului, dupa ce primeste sesizarea privind savarsirea abaterii disciplinare.
freeelis a scris:

Sesizarea comisiei de disciplina o face reprezentantul legal al angajatorului, dupa ce primeste sesizarea privind savarsirea abaterii disciplinare.

Pai sunt putin confuza, nu inteleg. Cum adica reprezentantul legal al angajatorului? Si de la cine sa primeasca sesizarea? Este vb de 3 salariati care nu au mai venit la servici. In firma exista cativa salariati si angajatorul.