Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nemotivat.....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nemotivat.....

Ce implica si care-i procedura cand un angajat absenteaza nemotivat o zi,de la serviciu ?
Lucreaza 12/24 si nu a venit 12 ore ....
Multumesc!
Pentru o zi nemotivat se poate incepe cercetarea disciplinara numai daca asa ceva este prevazut in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajtorului .. aveti grija insa ca stabilirea sancţiunii disciplinară aplicabile se face în raport de salariat:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

In ROI si in CCM sunt stabilite doar abaterile grave( pentru un numar mai mare de 4 absente anuntate pe luna) pt o singura zi,nu-i mentionat ...
Nu am gasit nici in CM.....inainte daca absentai pana la 3 zile se penaliza cu neacordarea drepturilor banesti pe ziua respectiva si sprul de vechime nu se acorda pentru intreaga luna .
Deci,procedura este aceeasi chiar daca-i vorba de o zi!
gluten, utilizator
Ziua in care un salariat a absentat nemotivat nu se plateste.

Daca in reg.intern si in ccm este stabilita ca fiind abatere disciplinara grava numai situatia in care se fac 4 absente nemotivate, atunci pentru o singura zi - parerea mea - se poate aplica sanctiunea disciplinara a avertismentului (situatie in care nu se efectueaza cercetarea disciplinara).
Multumesc!