Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchidere firma cu asociat unic persoana juridica ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchidere firma cu asociat unic persoana juridica straina

Buna ziua,

Am marea rugaminte de a primi cateva sfaturi pentru inchiderea unei firme care are ca asociat unic o firma inmatriculata in Israel (cu 3 asociati la randul ei). Stiu ca am nevoie de imputernicire atat din partea asociatului unic (semnata de cei 3 asociati), cat si din partea firmei inmatriculata aici. Imi puteti spune ce trebuie sa contina aceasta imputernicire? Nu am reusit sa aflu la Reg. Comertului. Firma nu are nici o datorie catre stat, si nici activitate din 2010. Imputernicirea respectiva o trimit la semnat in lb. romana? Trebuie suprasemnata de catre vre-o institutie acolo (consulat, ambasada)? Va multumesc frumos!
Buna ziua,

Va fi necesar sa mergeti si cu o hotarare a organului competent din cadrul asociatului unic sa adopte astfel de hotarari in societatea israeliana, prin care sa se aprobe dizolvarea si lichidarea filialei romane. In cadrul acelei hotarari puteti include si imputernicirea dumneavoastra pentru indeplinirea demersurilor. Nu este obligatoriu sa fie legalizata acea hotarare (exceptand existenta in patrimoniul societatii romane a vreunui imobil...).

Pentru reprezentarea societatii romane in indeplinirea demersurilor veti avea nevoie de o imputernicire din partea administratorului.

Succes!
Multumesc frumos pentru raspuns! Voi face o hotarare a celor 3 asociati din cadrul firmei straine care sa include o imputernicire.