Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea CIM

Mi s-a suspendat CIM in urma cercetarii disciplinare , pentru incalcarea regulamentului intern al societatii.
In acesta situatie pot sa imi mai depun demisia inainte sa ma prezint la cercetare?
multumesc.
Desigur, insa nu va curge termenul de preaviz, ci va fi suspendat, deci va trebui sa asteptati pana inceteaza CIM.
Puteti sa va depuneti demisia sau sa solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor.
Am o nelamurire: Sa presupunem ca salariatului i se accepta demisia cu un termen de preaviz. Preavizul se suspenda pana la terminarea cercetarii disciplinare. Ce se intampla mai departe, dupa terminarea cercetarii, daca angajatorul dispune una dintre sanctiunile disciplinare?
gabrielaC5, utilizator
Depinde de data terminarii cercetarii disciplinare.
Dupa terminarea cercetarii, salariatul tb sa respecte preavizul.Ma intereseaza cum se va inceta contractul. Sa presupunem ca sanctiunea este desfacerea disciplinara a CIM... Se mai poate dispune aceasta sanctiune, daca a fost acceptata demisia?