avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea CIM

Mi s-a suspendat CIM in urma cercetarii disciplinare , pentru incalcarea regulamentului intern al societatii.
In acesta situatie pot sa imi mai depun demisia inainte sa ma prezint la cercetare?
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:45, 2 Noiembrie 2014
Desigur, insa nu va curge termenul de preaviz, ci va fi suspendat, deci va trebui sa asteptati pana inceteaza CIM.
Puteti sa va depuneti demisia sau sa solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor.
Am o nelamurire: Sa presupunem ca salariatului i se accepta demisia cu un termen de preaviz. Preavizul se suspenda pana la terminarea cercetarii disciplinare. Ce se intampla mai departe, dupa terminarea cercetarii, daca angajatorul dispune una dintre sanctiunile disciplinare?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Octombrie 2014
gabrielaC5, utilizator
Depinde de data terminarii cercetarii disciplinare.
Dupa terminarea cercetarii, salariatul tb sa respecte preavizul.Ma intereseaza cum se va inceta contractul. Sa presupunem ca sanctiunea este desfacerea disciplinara a CIM... Se mai poate dispune aceasta sanctiune, daca a fost acceptata demisia?

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara in perioada de preaviz nyusziful nyusziful Buna ziua. 4 salariati - bucatari, au decis toti odata sa vina sa isi prezinte demisiile. Fara sa invoce niciun motiv, si nici faptul ca le-am fi incalcat ... (vezi toată discuția)
Suspendare contract munca pe durata cercetarii disciplinare ionbar ionbar Buna ziua, Avem un caz mai deosebit si am nevoie de ajutorul dvs pentru a-l gestiona corect. Doi salariati s-au batut in timpul programului de munca in ... (vezi toată discuția)
Modalitate incetare contract de munca Diaconu_D Diaconu_D Buna ziua, Un salariat vine si lasa demisia (se inregistreza) cu data de incetare a contractului 4 octombrie (respectand preavizul). Parcursul preavizul ... (vezi toată discuția)