Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Marca inregistrata in SUA este valabila si in EU -> RO?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Marca inregistrata in SUA este valabila si in EU -> RO?

Buna ziua,

Daca exista o marca inregistrata in SUA pe un anumit domeniu, este legal folosirea denumirii ei, in acelasi domeniu, dar cu insemne diferite in Romania?

Sa luam urmatorul exemplu:
In SUA se afla inregistrata o firma de contabilitate "Exopotec". Daca eu, in Romania, infiintez o firma care se va numi "Exopotec" si va folosi si denumirea si ca nume de brand dar va avea un logo total diferit va fi ilegal?

PS: Nu vreau sa le fur nimic, nu am nici o treaba cu ei, fiind doar coincidenta
nu se poate, si este si ilegal sa folositi aceeasi denumire.
toate marcile sunt inregistrate in OSIM , institutie de nivel global , care are acces la toate bazele de date din fiecare tara inscrisa in aceasta organizatie.
o sa va loviti de respingere a cereri inca de la ghiseu.

cautati pe Wikipedia

[ link extern ]
Buna seara,

Intai va fi necesar sa verificati pentru ce clase de produse / servicii are protectie titularul marcii. Daca acestea coincid cu interesele dvs, atunci verificati daca aria de protectie se extinde si pentru Europa. Verificarile acestea se pot face si de catre OSIM contra cost.

Succes!