Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... marca inregistrata vs. drepturi de autor
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

marca inregistrata vs. drepturi de autor

Buna ziua!
O persoana juridica "X", a infiintat o sectie, "Y", pe care a inscris-o si la tribunal. A fost depus statutul si PV al adunarii generale, care statut are niste anexe, iar in anexe au fost prezentate logo-urile si siglele persoanei juridice respective, cat si ale sectiilor.

Trei ani mai tarziu, un grup de persoane fizice au inregistrat denumirea "Y" (acelasi nume ca cel al sectiei persoanei juridice "X") la OSIM.

Intrebarea este daca persoana juridica "X" poate anula pe cai legale documentul de inregistrare al marcii, fie pe motiv ca a fost inregistrata anterior la tribunal fie din alte motive. Daca da, atunci care ar fi celelalte motive?

Mentionez ca a trecut un an de la depunerea cererii de inregistrare a marcii la OSIM, deci perioada in care marca poate fi contestata a expirat, iar posesorii au intrat in drepturile asupra marcii.
Cei despre care mentionati ca au solicitat si au obtinut inregistrarea ulterioara, aveau cunostinta despre existenta situatiei expuse in legatura cu persoana X ?
Daca dovediti ca timp de 3 ani ati folosit (promovat în reclame / prezentat pe pliante, etc.) logo-urile si siglele aferente si ca persoanele Y stiau aveti sanse de a anula inregistrarea marcii. Ar prea mare coincidenta ca Y sa nu fi stiut. Oricum, e bine sa apelati la un consilier recunoscut OSIM pentru ca daca ei au inregistrat cu buna stiinta marca, va vor soma sa nu o mai folositi.
Din curiozitate, daca ati prezentat in stat sigla si logoul cum de nu ati inregistrat marca la OSIM?
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Sper sa nu fi intrat prea mult in detalii inutile in descrierea ce urmeaza.

Ma aflu printre cei care au inregistrat marca la OSIM.
Cam dupa o luna dupa inaintarea cererii de inregistrare, am inceput sa folosim denumirea Y ca titlul unei pagini web. Imediat dupa aceea am primit mesaj din partea unui reprezentant al persoanei juridice X, in care mi se spunea sa nu mai folosim denumirea, deoarece a fost inregistrata de catre ei (persoana juridica X).
N-am dat atentie mesajului, ba chiar l-am luat ca pe o gluma proasta pentru ca daca ar fi fost deja inregistrata ni s-ar fi respins din start cererea.
Cu toate astea am incetat sa mai folosim denumirea Y si am asteptat terminarea procesului de inregistrare la OSIM, dupa care am reinceput folosirea ei pe pagina respectiva.
Bineinteles ca am primit acelasi mesaj in care mi se spunea sa n-o mai folosesc pentru ca e inregistrata. De data asta am trimis certificatul de inregistrare scanat, pentru a opri orice disputa inca din fasa. Atunci a fost momentul cand mi s-a spus ca de fapt e inregistrata la tribunal.

Ne era cunoscut faptul ca denumirea Y este inventia persoanei X, intrucat a fost expusa pe un forum public, dar nimic mai mult. Acum se mai pune problema daca acea persoana X, chiar a inregistrat sectia la tribunal sau spusele lor sunt doar pentru a intimida.
alphasquadron a scris:

Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Sper sa nu fi intrat prea mult in detalii inutile in descrierea ce urmeaza.

Ma aflu printre cei care au inregistrat marca la OSIM.
Cam dupa o luna dupa inaintarea cererii de inregistrare, am inceput sa folosim denumirea Y ca titlul unei pagini web. Imediat dupa aceea am primit mesaj din partea unui reprezentant al persoanei juridice X, in care mi se spunea sa nu mai folosim denumirea, deoarece a fost inregistrata de catre ei (persoana juridica X).

CUM DE ATI RASPUNS DE PE ACELASI CONT DE UTILIZATOR ?
QCERT a scris:

CUM DE ATI RASPUNS DE PE ACELASI CONT DE UTILIZATOR ?

M-am logat si am raspuns. Nu se poate in mod normal?