avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inselat de patron
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inselat de patron

am fost angajat cu promisuiunea ca o sa am contract de munca si dupa o saptamana de munca pur si simplu nu am mai primit nici bani nici nu am fost angajat .
pot sa fac o plangere undeva?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 7 Noiembrie 2014
flaviu-valentin a scris:
am fost angajat cu promisuiunea

Fara contract de munca, nu ati fost angajat.
Trebuie sa semnati un contract de munca si sa se transmita in Revisal angajarea.
Dupa o saptamina nu se prea primeste salar.
Puteti face o sesizare la ITM.
Cel care presteaza o munca trebuie sa fie remunerat proportional cu durata de timp lucrata, chiar si pt o saptamana.
Intr-adevar, daca nu a fost incheiat un contract individual de munca, nu ati fost angajat legal, dar se poate face dovada existentei raporturilor de munca.
Puteti face o sesizare la ITM pentru constatarea acestor nereguli, dar pt recuperarea banilor trebuie sa va adresati instantei de judecata.
De mentionat ca si persoana care a acceptat sa munceasca ''la negru'' e pasibila de amenda.
Ultima modificare: Joi, 6 Noiembrie 2014
gabrielaC5, utilizator
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Puteti transmite petitia dumneavoastra catre Inspectia Muncii prin :
Email: comunicare@inspectiamuncii.ro
Fax: (021) 302 70 64
Posta: Str. Matei Voievod nr. 14, sector 2, Bucuresti, 021451

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ore suplimentare idanytzy idanytzy buna ziua sunt angajat la o la care nu se platesc orele suplimentare si nici nu beneficiez de zile libere cum se procedeaza in acest caz? (vezi toată discuția)
Contractul de munca Liliana_Mariana Liliana_Mariana -cum pot proceda daca angajatorul nu respecta conditiile de munca? (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza majorarea salariului minim pe economie dutu35 dutu35 Ce se poate face in situatia in care angajatorul refuza majorarea salariului minim pe economie.Tinind cont ca acesta sa majorat incepind cu data de 01.01.2015 ... (vezi toată discuția)