Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Vanzare masina
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Vanzare masina

buna ziua ,sunt din sebes jud.alba si am o problema rezultata din vanzarea unei masini.
in data de 27 iulie anul in curs am fost cu masina mamei in targ sa o vand,am negociat cu o familie de romi sot si sotie ,aveau intre 50-60 de ani,ne-am inteles la pret care era sub valoarea masinii mai precis 1800 euro .au facut un test pana la ei acasa in teius,m-au invitat la un pahar de suc,era duminica si nu mai aveam unde face contractul pt ca se facuse ora 15 au zis ca imi da 1600 euro si a doua zi vin la sebes cu restul de 200 euro sa faca contractul cu mama ,au zis ca sa le las si masina sa mai vada cum merge ,crezand ca sunt cumparatori de buna credinta le-am lasat-o.a doua zi nu au mai venit si au inceput sa amane .acuma a venit o amenda pt rovinieta si au zis ca ei au vandut masina ca sunt bisnitari.am zis sa imi dea datele celor la care au vandut-o dar mau amanat si cu asta ba ca nu mai au nr de tel sau ca sa ii sun peste nu stiu cate zile ca imi fac rost de numar.precizez ca nu sa facut nici un fel de contract nici macar de mana si nu le stiu decat nr de tel si aproximativ pe unde locuiesc.ce as putea face in aceasta situatie.va rog sa ma ajutati.
va multumesc
puteti sa le faceti o plangere penala pt abuz de incredere
Cu tot respectul,dar sunteti in culpa,in conditiile in care ati avut cunostiinta despre etnia partii interesate in achizitia bunului mobil si ati avut increderea sa predati bunul mobil cu toate documentele fara incheiere de formalitati legale si fara garantie materiala
Daca ,cunoasteti date relevante care sa conduca la individualizarea persoanelor formulati plangere sub aspectul savarsirii infractiunii de abuz de incredere
Precizati ca au facut un test pana la ei acasa in teius,m-au invitat la un pahar de suc,,respectiv cunoasteti locatia/domiciliul acelora care ati acordat fara documente bunul mobil
Sesizati oficial politia responsabila