Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii/impozit salarii SRL-D
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii/impozit salarii SRL-D

Buna ziua, daca in cadrul unui srl ai un angajat cu salariul minim pe economie platesti urmatoarele dari:

Salariul brut
Bonuri de masă
Angajatul plăteşte la bugetele de stat
Salariul net
(cunoscut si ca "salariu în mână")
Salariul complet
(reprezintă costul total al angajatorului cu salariul)
Angajatorul (patronul) plăteşte la
bugetele de stat
Statul colectează la bugetele de stat în total

Cat e salariul complet in cazul unui SRL-D?Care e costul total al angajatorului cu salariul in cazul unui SRL-D?

Multumesc
Microîntreprinderea aparţinând întreprinzătorului debutant (SRL – D) beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
- scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori (CAS angajator pentru conditii normale de munca = 15,8%), pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.
Aceasta perioada insa reprezinta stagiu de cotizare in sistemul public de pensii.

Contributii Valoare
CAS angajat 95
Fond sanatate asigurat 50
Fond somaj angajat 5
Impozit venit 80
Contrib.concedii de boala 8
Fond accidente 2 - fctie de CAEN
Fond de garantare salarii 2
Fond sanatate asigurator 47
Fond somaj angajator 5