Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mi-au cerut demisia la 7 zile dupa intoarcerea din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mi-au cerut demisia la 7 zile dupa intoarcerea din concediu de ingrijire a copilului

Buna ziua. (pentru mine nu e!)
am o problema si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Pe data de 10 mai fetita a implinit 2 ani, asa ca incepand cu data de 11 mi-am inceput activitatea in firma.
La 7 zile lucratoare mi-au solicitat sa-mi gasesc altceva de lucru (demisia) pt ca firma nu-si permite sa mai plateasca un om (pe de alta parte urmeaza sa se faca angajari pe acelasi post)....
Nu vreau sa plec, pentru ca nu am abateri, mustrari si mi-am facut munca constiincios si cat se pote de bine.
Ce pot sa fac si cum e mai bine?
O alta problema sunt studiile - universitare de SCURTA DURATA- ce salariu sunt obligati sa-mi ofere?
Nu semnati demisia, insa ei vor putea sa va concedieze, situatie in care veti primi ajutor de somaj.
Depinde pe ce functie sunteti angajata. Daca functia cere aceste studii, atunci angajatorul are obligatia de a aplica art. 40 din CCMUNN , in cazul dvs coeficient de ierarhizare de 1,5
Cred ca pe post urmeaza sa angajeze pe cineva care o sa termine acum facultatea. si eu am stat un an de zile fara carte de munca pana am terminat colegiul ca sa poata beneficia firma.
Nu inteleg. De ce ati stat un an de zile fara carte de munca?
functia cere aceste studii , sunt calificata, dar sunt studii superioare de scurta durata