Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Executare SGB emisa pentru un partener care este in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Executare SGB emisa pentru un partener care este in insolventa

Este posibila executarea unei Scrisori de garantie bancara de catre Beneficiar daca cel pentru care banca a garantat cu suma din SGB a intrat in insolventa? Care sunt riscurile la care se supune beneficiarul in cazul executarii?

Multumesc,
Este foarte posibil executarea SGB, in fond asta este si scopul pentru care a fost emisa.
Ce se intampla? Banca va plati pentru ce a semnat, iar ulterior se va indrepta impotriva celui pentru care a garantat sau (dupa caz) impotriva reprezentantilor sai (daca si acestia au garantat personal obligatiile firmei catre banca).