Forum Discuţii juridice Executare silită executare scrisoare de garantie bancara
Discuție deschisă în Executare silită

executare scrisoare de garantie bancara

Intrebare:
Poate fi executata partial o scrisoare de garantie bancara de buna executie, la cererea beneficiarului?
Daca DA, atunci este necesara intocmirea unui Act aditional la Scrisoarea de garantie bancara care sa prevada noua valoare a scrisorii?
Multumesc!
Ca beneficiar puteti cere bancii sa va vireze o suma mai mica decat cea prevazuta in SGB. Nu este necesar un act aditional la SGB, intrucat toate partile implicate au evidenta platilor facute in temeiul cererii beneficiarului. Mai mult, printre clauzele standard din SGB-uri este si cea potrivit careia valoarea acesteia se reduce proportional cu platile onorate de banca la cererea beneficiarului.
Banca va incheia cu clientul ei un contract de credit pentru suma executata, daca nu cumva SGB a fost emisa cu garantie gaj pe un depozit colateral.