Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regularizare de TVA la achizitia de locuinta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regularizare de TVA la achizitia de locuinta

In anul 2013 autentific un contract de achizitie a unei locuinte sub rezerva dreptului de proprietate(intabulata partial si pentru mine ca si cumparator), cu val acestei stabilita conf.contract la o suma xxx euro cu TVA 5%.
Cu titlu de avans este trecuta suma platita in val.de xxx euro cu TVA -ul de la data platilor 19% respectiv 24%. De la data semnarii contractului 2013 am mai platit 3 transe cu tva 24%.
Astazi ,dupa multe asteptari -adica aproximativ 5 ani de cand am pornit la acest drum si am hotarit ca trbuie sa primesc locuinta in stadiul in care se afla (nefinalizata) dupa ce am achitatat intreaga suma stipulata in contract, administratorul judiciar - firma de la care am cumparat este in insolventa-ma obliga sa platesc o alta suma mai mare decat cea prevazuta in contract. Motivul invocat este regularizare TVA de la 19%,24%platit la cel de 5 %.(Pentru 5 %am indeplinit toate conditile prevazute d lege)
Va rog sa ma ajutati .
Multumesc frumos.
Nu este in regula ca in loc de 24 si 19 ati platit 5%?

Ati fi vrut sa platiti 24%?
Multumesc. Cred ca nu am fost explicita. In contract am avut o valoare cu tva 5% Am achitat intreaga suma prevazuta in contract. La data cand am cerut sa finalizam predarea primirea firma de insolventa care adm .a mai solicitatat o diferenta sub motivul regularizare de tva de la 19% si 24% cum a fost incasat pe facturile de plata. Poate sa existe regularizare de la tva19,.24% la 5% cred ca nu -regularizare se face pentru cotele de tva in ordine crescatoare a valorilor( de la 19 la 24) nu in ordine descrescatoare(de la 19.24 la 5)-aceasta nu se numeste cumva recalculare.
De ce sa platesc in plus fata de suma din contract?
Sincer sa fiu nu inteleg de ce spuneti ca vi se cer bani mai multi dar va ajut cu art din CF si normele:
Daca ati platit 19 si 24 la livrarea bunului trebuie sa va factureze cu 5%

CF
(4) În cazul schimbării cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cota în vigoare la data livrării de bunuri sau prestării de servicii, pentru cazurile prevăzute la art. 134^2 alin. (2), precum şi în situaţia prevăzută la alin. (3^1).
Norme
(11) Persoanele impozabile care livrează locuinţe vor aplica cota de 5% inclusiv pentru avansurile aferente acestor livrări, dacă din contractele încheiate rezultă că la momentul livrării vor fi îndeplinite toate condiţiile impuse de art. 140 alin. (2^1) lit. c) din Codul fiscal şi sunt în posesia declaraţiei prevăzute la alin. (10). În situaţia în care avansurile au fost facturate prin aplicarea cotei de 19% ori, după caz, de 24%, datorită neprezentării de către cumpărător a declaraţiei prevăzute la alin. (10) sau din alte motive obiective, la livrarea bunului imobil se pot efectua regularizările prevăzute la art. 140 alin. (4) din Codul fiscal în vederea aplicării cotei de 5%, dacă toate condiţiile impuse de art. 140 alin. (2^1) lit. c) din Codul fiscal, astfel cum sunt detaliate şi de prezentele norme metodologice, sunt îndeplinite la data livrării.