Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ocupare functie temporar vacanta post secretar oras
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ocupare functie temporar vacanta post secretar oras

In ce conditii legale se poate ocupa un post de secretar de oras, postul fiind temporar vacant, de catre o persoana angajata a aceleiasi institutii care are studii juridice dar nu are vechime in profesia/activitatea de jurist? Si daca pentru a ocupa acel post temporar vacant este necesar sa se organizeze concurs?
Pentru a ocupa temporar o functie vacanta din institutie trebuie sa indeplinesti obligatoriu conditiile acelui post.Trebuie sa indeplinesti conditiile de studii si de vechime necesare ca si cum ai participa la recrutare.In cazul in care indeplinesti conditiile respective se comunica la ANFP solicitarea avizului pentru ocuparea postului temporar ,cu avizul obtinut se emite dispozitie de numire temporara in care se acorda si drepturile acelui post.