Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creditare firma in numerar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creditare firma in numerar

Buna ziua,

in articul de mai jos scrie: "documentul aprobat astazi de Guvern stabileste ca incasarile si platile zilnice in numerar vor fi limitate la 5.000 lei/persoana in cazul operatiunilor de plati in numerar sau de incasari in numerar efectuate de operatorii economici catre sau de la persoane fizice, reprezentand cesiuni de creante sau alte drepturi, restituiri sau acordari de imprumuturi sau alte finantari".

=> sa inteleg ca firma nu are voie sa taie chitanta pentru creditare firma (de catre asociat) in suma mai mare de 5.000 lei/zi?
Aceasta regula era valabila si anul trecut?

www.avocatnet.ro/content/art...
Acel document a ramas in stadiul de proiect. Pana acum nu a fost materializat intr-un act normativ,deci nu este aplicabil.
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns. Ce restrictii privind platile/incasarile in numerar sunt valabile la acest moment?
Care sunt actele normative/articolele care reglementeaza acest aspect?
Actul normativ care reglementeaza operatiunile de incasari si plati intre persoane juridice este OG nr.15/1996 si Normele metodologice de aplicare ale prevederilor art.5 si 6 din aceasta ordonanta,aprobate prin HG nr.2185/2004. Restrictia cea mai importanta este plafonul zilnic maxim de plati in numerar care este de 10000 lei,cu anumite exceptii.