Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli permise
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli permise

Buna ziua.
M-ar ajuta mult sa stiu ce cheltuieli sunt permise in cadrul unui ONG. Exista un patrimoniu al ONG-ului, insa cum nu avem contabil nu stim exact cum se procedeaza cu toate documentele la sfarsit de an, ce anume trebuie sa prezentam, pe ce putem cheltui bani si in ce conditii.
De exemplu, pot cheltui bani pentru cazare si mancare pentru voluntari? Daca da, atunci ar trebui sa prezint un buget semnat si stampilat pentru fiecare actiune/ evenimnet cu ocazia caruia am cheltuit bani sau e suficient sa prezint chitante si facturi?
Multumesc
cruK, utilizator
Buna ziua,
Daca nu aveti contabil, este obligatoriu sa va cautati pe cineva sa va conduca evidenta contabila.
Aceasta este obligatorie;in caz contrar puteti primi amenda.
Buna ziua. Multumim de raspuns. Am uitat insa sa mentionez ca suntem infiintati de anul acesta si suntem in cautarea unui contabil care sa ne ajute cu bilnatul la sfarsit de an, dar as vrea sa ne pregatim intre timp cu documentele necesare.
Puteti sa va orientati dupa urmatorul material care vine in completarea bugetului pe eveniment si a descrierii narative a activitatilor:
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor privind alocaţia de masă sunt:
a) factura fiscală detaliată, conform contractului/notei de comandă, semnată şi ştampilată de unitatea prestatoare;
b) facturi, chitanţe şi bonuri fiscale, în cazul în care s-a aprobat finanţarea de alimente;
Alocaţia de masă pe durata unei zile se calculează astfel: mic dejun - 15%, prânz - 50%, cină - 35% din valoarea totală a acesteia.
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor privind cazarea participanţilor:
a) factura fiscală detaliată, conform contractului/notei de comandă, semnată şi ştampilată de unitatea prestatoare;
b) diagrama de cazare
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor privind transportul:
a) bilete de tren pentru transportul pe calea ferată, în condiţiile prevăzute de dispoziţiile legale, fără a putea depăşi drepturile de această natură care se pot acorda salariaţilor instituţiilor publice şi tabel cu participanţii care au beneficiat de contravaloarea biletelor de transport, semnat şi ştampilat;
b) bilete pentru transportul cu mijloace de transport auto în comun, la tarifele stabilite pentru aceste mijloace şi tabel cu participanţii care au beneficiat de contravaloarea biletelor de transport, semnat şi ştampilat;
c) bonuri fiscale de combustibil, pentru transportul cu autoturisme proprietate personală, efectuat cu aprobarea prealabilă a ordonatorului de credite, în condiţiile prevăzute de dispoziţiile legale pentru salariaţii instituţiilor publice şi tabel cu participanţii care au beneficiat de contravaloarea transportului, semnat şi ştampilat;
d) factura fiscală şi foaia de parcurs în copie (cu menţiunea „copie conform cu originalul”) pentru transportul cu mijloace de transport auto închiriate, potrivit dispoziţiilor legale. Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor privind închirierea de bunuri şi servicii sunt:
a) factura fiscală.
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor pentru achiziţii bunuri/ servicii sunt:
a) factura fiscală, chitanţă;
b) avizul de însoţire a mărfii, după caz;
c) nota de recepţie şi constatare de diferenţe, a bunurilor intrate în gestiune, după caz;
d) bonul de consum cu explicaţia destinaţiei pentru proiectul decontat, după caz;
e) proces verbal de recepţie a bunurilor/ serviciilor, după caz.
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor pentru realizarea de tipărituri, multiplicări, inscripţionări şi altele asemenea sunt:
a) factura fiscală, chitanţă sau bon fiscal, până la valoarea stabilită de lege;
b) avizul de însoţire a mărfii după caz;
c) notă de recepţie şi constatare de diferenţe, a bunurilor intrate în gestiune;
d) bonul de consum cu explicaţia destinaţiei;
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor pentru activităţi social – culturale sunt: factura fiscală, factură sau alte formulare sau documente cu regim special, aprobate potrivit legii.
Documentele justificative pentru decontarea premiilor acordate, sunt:
(1) pentru premii în obiecte :
a) factura fiscală, chitanţă sau bon fiscal;
b) avizul de însoţire a mărfii, după caz;
c) nota de recepţie şi constatare de diferenţe, a bunurilor intrate în gestiune;
d) bonul de consum cu explicaţia destinaţiei;
e) proces verbal de acordare a premiilor.
Documentele justificative pentru decontarea cheltuielilor privind studii: documentare, cercetare ştiinţifică, sondarea opiniei publice, realizarea materialelor audio-video, licente soft, traduceri oficiale sunt:
a) factura fiscală, semnată şi ştampilată de unitatea prestatoare;
b) proces verbal de avizare.
Material adaptat dintr-un ghid al unei directii judetene de tineret.
george-neagu, moderator
Multumesc