Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM

Buna ziua,

In cazul in care exista o cerere de suspendare CIM de 2 zile, cum operez in REVISAL, cand inregistrez suspendarea, la rubrica data sfarsit suspendare?! Cu data zilei a doua de CFS, sau cu data la care salariatul revine la serviciu?

Multumesc!
ContSters31759, utilizator
Si, daca incetarea suspendarii cade intr-o sambata, pot sa o inregistrez in REVISAL cu o zi inainte?
De exemplu, salariatul solicita CFP pentru 2 zile incepand cu data de 26.11.2014. In acest sens:
- perioada de CFP este 26-27.11.2014
- data incetarii suspendarii = data de 27.11.2014.
Suspendarea se opereaza in revisal in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc.
Din cate stiu, decizia de incetare a suspendarii se opereaza in Revisal in aceeasi zi cu incetarea, dar daca aceasta cade intr-o sambata, pot opera in Revisal vineri?!
1. HG nr.500/2011 nu prevede niciun anumit termen pentru completarea si transmiterea deciziei de incetare a suspendarii.
Astfel ca, in tacerea legii, consider ca sunt aplicabile prevederile alin.2 al art.4 din HG nr.500/2010 si anume: Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

2. Daca ultima zi a termenului in care trebuie transmis REVISAl-ul pica intr-o zi nelucratoare , atunci transmiterea registrului se va face in prima zi lucratoare urmatoare acelei zile.
Va multumesc!
De exemplu, in cazul 'meu', incetarea suspendarii se va face in data de 29.11.2014, deci sambata. Urmeaza ziua de 30- duminica si ziua de 1 decembrie, care e zi libera legala. Sa inteleg ca de-abia pe 2 dec operez aceasta incetare a suspendarii?