Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL 5.0.6
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL 5.0.6

Buna ziua !
Nu stiu daca am procedat corect in ceea ce priveste operarea in Revisal a unei suspendari, si anume :
Un salariat a beneficiat de c.f.p. in per. 01.08 - 01.09. 2011; am operat in rev. suspendare CIM pt. per. ... cu art. 54 ( acordul partilor ). Acum trebuie sa operez incetarea suspendarii si nu stiu care este termenul in care se poate transmite aceasta , adica trebuie astazi, sau mai am untermen de x zile ?

MULTUMESC !
In HG 500/2011 se fac precizari numai in legatura cu termenul in care se opereaza inceperea suspendarii.
Cred ca pentru incetarea suspendarii si reluarea activitatii, puteti urma regula stabilita la art. 4/1/a, pentru angajare, adica in ziua anterioara reinceperii activitatii.
si daca vine azi si prelungeste cfp?
Puteti corecta, sau operati in Revisal azi la terminarea programului. Cu certitudine nu va fi o nenorocire daca operati si dimineata, situatia nefiind clar reglementata de HG 500.
am avut si eu situatia asta o suspendare cic care inceta in 03.08.2011,nefiind revisal 5 aparut
nu am operat nimic,am sunat la itm si mi-a spus ca ar fi termen 20 zile de la incetarea suspendarii sau 19 zile cf codul muncii 17(5) acum cred ca nici ei nu stiu ...exact ca si cu sporurile care trebuie introduse
alexandra24, utilizator
parerea mea este ca si incetarea suspendarii se face in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii ...