Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada preaviz

Buna seara! Am o intrebare - Sunt angajat cu contract de munca cu 1 (una) ora pe zi. Am Primit o oferta din alta parte si vreau sa plec cat mai repede dar angajatorii actuali vor sa ma tina in preaviz. Care este perioada de preaviz si cate ore pe zi ar trebui sa merg? ...avand in vedere ca am contractul de munca cu o ora pe zi. Cu cerere de demisie am nevoie de acordul lor sau pot pleca oricand? Multumesc mult. Cu stima!
Perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m., iar durata timpului de munca in preaviz este de 1 ora/zi.

Preavizul se acorda in caz de demisie. In situatia incetarii c.i.m. cu acordul partilor nu se acorda preaviz.