Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost accidentat si nu am RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost accidentat si nu am RCA

buna seara,

am fost implicat intr-un accident auto din vina exclusiva a celuilalt, recunoscuta si de el. eu nu am rca valabil. pot face constatare amiabila ?

Important este ca persoana vinovata de producerea accidentului se aibe o asigurare RCA valabila. Dvs. riscati o sanctiune contraventionala pentru lipsa asigurarii daca sunteti depistat in trafic de catre organele abilitate.
Da, puteti face, dar la unele societati de asigurari la departamentele de daune se solicita si asigurarea RCA a Dvs la dosarul de daune. Puteti sa va treziti ca va obliga sa faceti asigurare la ei sau mai rau sa va incadreze cu un grad de culpa din lipsa asigurarii. Se poate intampla....!!! mai rar.
nu se poate face. Trebuia mers in 24h de la producerea accidentului la sectia de politie cu inculpatul si ti se dadea atuncea aviz de reparatie si asigurarea celui care te-a lovit. Tu riscai ori avertisment ori o mica amenda si oricum te scoteai ...
asa risti sa nu faci nimic si sa ramai doar cu paguba... bafta