Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sulta

Buna ziua.Am o hotarire definitiva si irevocabila la o succesiune,as vrea sa va intreb daca eceasta sulta se prescrie dupa o perioada sau nu.Un executor judecatoresc mi-a spus ca nu.Hotarirea a fost data acum 2 ani
da..se prescrie in termenul general de prescriptie
Termenul de prescriptie a executarii silite a sultei care reprezinta un drept de creanta este de trei ani, in conformitate cu dispozitiile legale, chiar daca dreptul deriva dintr-o actiune reala imobiliara.
Termenul curge din momentul in care se naste dreptul la actiune, adica de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
Imprejurarea ca dreptul de creanta este rezultat ca urmare a partajului nu schimba natura juridica a dreptului, nu il transforma intr-un drept real, imprescriptibil extinctiv.
e un termen de prescriptie si in aceasta materie..a dr reale
dar raspunsul e unul apropae pozitiv