Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta judecatoreasca este asimilata titlului de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta judecatoreasca este asimilata titlului de proprietate ?

In cadrul unui proces la Legea 10/2001 o persoana a obtinut 5 parcele in intravilan in suprafata de 0,72 ha. ce erau libere de sarcini conform expertizei judiciare. 10 ani mai tarziu fara a fi citat in proces, fara ca proprietarul sa fie introdus in cauza printr-o sentinta judecatoreasca aceste parcele sunt atribuite altui solicitant. In dosarul acestuia din urma exista o solicitare a instantei de judecata catre OCPI Botosani spre a se comunica daca pe aceste parcele s-au eliberat titluri de proprietate. Raspunsul OCPI Botosani a fost ca nu sunt emise titluri de proprietate iar instanta s-a pronuntat ca atare. Sesizand ANCPI Bucuresti careia i-am reclamat situatia spunand ca aceste parcele sunt si INTABULATE raspunsul a fost ca s-a raspuns catre judecatorie pentru titluri de proprietate si nu pentru situatie de publicitate imobiliara.
Sentinta judecatoreasca definitiva si intabularea nu constituie un titlu de proprietate in sensul celor cerute de judecatorie ?
Sigur acele adresa s-au facut la OCPI Botosani? Nu la Primarie? Ca OCPI nu stie cine ce titluri emite...

Pe scurt da, hotararea e titlu de proprietate. Ar trebui sa interveniti in proces.
Uneori Sentintele civile sunt titluri de proprietate (cu "t" mic), alteori dispun doar emiterea unui "Titlu de proprietate" (cu "T" mare) de catre cei abilitati prin lege sa emita titluri. #-o
ANCPI/OCPI poate "da socoteala" doar de Titlurile de Proprietate emise in baza legilor proprietatii (lg 18; L10....) si de situatia dintr-un CF daca are numarul de CF.
In cazul Dvs daca terenurile erau inscrise in CF, vina cade exclusiv pe expertul care a facut documentatia pentru a doua sentinta.... daca imobilele nu erau inscrise in CF, expertul nu avea de unde sa viseze ca la Primarie este un dosar pentru un Titlu de proprietate nefinalizat inca.