Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... as dori un ajutor intr-o problema juridica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

as dori un ajutor intr-o problema juridica

socrul meu are o sentinta prin uzucapiune pe un teren si o casa din lemn din anul 1967. pe acelasi teren mai construieste o casa cu toate avizele de la primarie... dar nu s-a intabulat cu sentinta.. in anul 1995 primaria emite 2 titluri de proprietate pe socrul meu si pe altcineva.. acum una dintre mostenitoarele celui de-al doilea titlu de proprietate se duce la primarie si primaria in baza titlului de proprietate o inregistreaza cu casa ce o am prin sentinta, iar socrului meu nu le raspunde la nici o adresa ... nu se poate intabula... mentionez ca in baza certificatuluifiscal celalalt s-a intabulat in cf nostru... nu stiu ce sa fac.. cum sa-l ajut... va rog un sfat
sa dea in judecata prefectura si primaria care au emis titlul de proprietate.
sa solicite anularea titlului de proprietate in contradictoriu cu titularul titlului si unitatea care a emis titlul; dar totusi, ceva nu inteleg; in procesul de uzucapiune parat nu a fost UAT ? deci acestia aveau cunostinta de dreptul de proprietate obtinut in baza unei hot. jud.; de ce a mai emis titlu de proprietate socrului d-voastra care deje avea titlu reprezentat de hotararea judecatoreasca?
avocat Cristina Popescu
pai tocmai aici este problema...primaria avea cunostinta de sentinta intrucat sentinta este in 1967, primaria emite autorizati de constructie in 1968, iar socrul meu a ridicat titlul de proprietate fara sa stie, pe titlu mai era si teren extravilan. ...mai mult titlurile sunt emise in 1995, iar primaria in baza acelui titlu de propietate inregistreaza in registrul agricol persoana care merge cu titlul de proprietate adica una din fetele titularului titlului de proprietate, dar inregistreaza in registru si casa nu numai teren.deci cert este ca se intabuleaza cu terenul in cf socrului iar casa a ramas pentru ca nu avea act de proprietate ... casa este in sentinta ...
uzucapiunea era in contadictoriu cu vreo 6 proprietari, pentru ca era casa parintilor lui socrumeu, deci UAT nu avea nici o calitate