Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum trebuie sa procedez ca ped. sa nu mai apara in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum trebuie sa procedez ca ped. sa nu mai apara in cazier-termen reabilitare judecatoreasca?

Buna ziua... sunt fost detinut, pe o perioada de 2,6 ani condamnarea cand sa terminat procesul a fost de 2,6 ani intrebarea mea este ce pot sa fac si cum pot sa numai am cazier adica sa fie zero avand in vedere ca se implinesc 5 ani de cand am iesit din regimul de detentie.... Va multumesc
Calculati 2 ani si 6 luni de la data incarcerarii, apoi adaugati cei 4 ani prevazuti de disp.art 166 si astfel veti afla data la care veti putea formula cerere la instanta pentru reabilitarea judecatoreasca a pedepsei aplicate.
De asemenea ,pentru admiterea cerererii trebuie sa indepliniti conditiile prevazute de disp.art.168 n. c.pen.

Art. 166 n.c.pen.
Reabilitarea judecătorească
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:
a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;
............................................
Art. 167
Calculul termenului de reabilitare
(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.
............................................
Art. 168
Condiţiile reabilitării judecătoreşti
Cererea de reabilitare judecătorească se admite dacă cel condamnat întruneşte următoarele condiţii:
a) nu a săvârşit o altă infracţiune în intervalul de timp prevăzut în art. 166;
b) a achitat integral cheltuielile de judecată şi şi-a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când acesta dovedeşte că nu a avut posibilitatea să le îndeplinească sau când partea civilă a renunţat la despăgubiri.

Dispozitile care reglementeaza procedura reabilitarii judecatoresti le aveti aici:
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspuns...
Nu mizati doar pe implinirea termenului de reabilitare fara a indeplini celelalte conditii prevaute de lege intrucat se va respinge cererea.
Verificati cu atentie tot mai inainte de a sesiza instanta.
Aveti si dreptulnde a merge sa consultati avocat pentru a verifica toate aspectele legale si sa va spuna ce sanse aveti fara a fi insa obligat sa angajati avocat ca sa va reprezinte.