Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Discount

Buna ziua,
O rugaminte pentru cei care ma pot ajuta cu un sfat.
Primesc de la un furnizor de marfa factura pe care apare si pozitie cu echipament de lucru.Pe aceeasi factura, furnizorul imi acorda bonificatie egala cu valoarea acestui echipament, pe care eu , la randul meu,il facturez clientilor tot sub forma de discount.Cum e mai corect sa inregistrez in conta acest echipament? Doar cantitativ, tinand cont ca pretul de achizitie se ajusteaza cu acea bonificatie primita, sau prin 3028 , diminuand soldul pe masura ce facturez la client? Multumesc anticipat.
Negru Rodica, utilizator
Cum adica doar cantitativ sau prin 3028?

Parerea mea este ca trebuie sa va figureze ca stoc cu valoarea 0.
Doar cantitativ, adica sa inregistrez cate buc.am primit din acest echipament, cu pret si valoare 0, sau sa il inregistrez prin ct.3028 fara a tine cont de discountul primit, iar soldul scade pe masura ce-l facturez si eu clientilor.In cazul in care l-as inreg.prin 3028, cand as emite fact,catre client, as avea 2 rd.: unul cu echipamentul acordat si unul cu discount.In acest caz valoarea facturii ar fi 0.