Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM si contract voluntariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM si contract voluntariat

1.Pe cate zile se poate face un CIM cu norma intreaga se poate pe perioada de proba maxima? Dar un contract de voluntariat pe ce perioada se poate incheia?
2. Daca se face un contract part time (timp inegal) se poate trece salariul mai mic decat cel minim pe economie?
3. Daca salariul minim pe exonomie s-a majorat de la 1 ianuarie 2015 se face act aditional la fiecare CIM al salariatilor firmei sau se poate face un singur act/
Multumesc!
1. Un c.i.m. se poate incheia pe durata nedeterminata sau pe durata determinata de maxim 36 de luni.

2. Se trece cel putin salariul minim raportat la durata timpului de munca mentionat in c.i.m.

3. Faceti act aditional, astfel incat sa evitati divergentele cu ITM-ul.
1.Si la CIM cu norma intreaga care este perioada de proba(15,30 zile), in cazul care salariatul/angajatorul pot incheia raportul de munca
2.Care este salariul minim la part time,2ore/zi la care legea ne obliga?.
1. - c.i.m. pe durata determinata
Art. 31 C.mun.
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.

- c.i.m. pe durata determinata
art.85 C.mun.
Salariatul încadrat cu contract individual de muncă pe durată determinată poate fi supus unei perioade de probă, care nu va depăşi:
a) 5 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mică de 3 luni;
b) 15 zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă cuprinsă între 3 şi 6 luni;
c) 30 de zile lucrătoare pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucrătoare în cazul salariaţilor încadraţi în funcţii de conducere, pentru o durată a contractului individual de muncă mai mare de 6 luni.

2. Salariul minim brut este de 244 lei/luna la un program de munca de 2 ore/zi.