Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale desfiintare firma!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

desfiintare firma!

Am o firma infiintata in 2008 fara activitate inca de la inceput si vreau sa o desfiintez. Acum am aflat si eu de taxa forfetara, suntem in luna iunie si sa inteleg din toate astea ca eu am o datorie la stat de 1000 de euro pe o firma care nu aduce absolut nici un profit???? Unde trebuie sa merg sa o inchid, ce acte imi trebuie si ce taxe suport? In concluzie as vrea sa stiu ce trebuie sa fac si daca pot scapa de aceasta taxa absurda.
Mergeti la ORC. Indicat ar fi la momentul actual sa procedati la suspendarea firmei pe o perioada de 3 ani, intre timp vedeti ce se mai intampla cu legislatia.:) reactivarea puteti sa o faceti oricand in acest interval de 3 ani.Oricum va trebui sa achitati impozitul "forfetar" pentru lunile mai si iunie 2009, pana la data suspendarii.:((
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Poti suspenda activitatea, dar atita vreme cit ai datorii la stat nu vei beneficia de regimul derogatoriu de declarare.

Impozitul "forfetar" nu se plateste pina la data suspendarii, ci pina la data depunerii cererii de suspendare.(adica mai devreme)

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
Cum adica pe luniile mai si iunie ...ca din cate am inteles taxa asta este anuala ....daca ar fii lunara ne-ar baga in pamant...ca doar e impozit e anual... Si impozitul forfetar este "datoria mea catre stat"? si ca sa pot sa inchid firma trebuie sa achit impozitul nu? Eu nu mai inteleg nimic. Si ca sa suspend sau sa inchid firma trebuie sa platesc ceva....?